Bugün Anadolu Ajansı 23 Eylül 2014 Salı, 13:07

“Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin Derinleştirilmesi” paneli

ANKARA (AA) – Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı Müsteşarı Rauf Engin Soysal, Türkiye’nin kapalı ekonomiden çıkışında temel kilometre taşlarından birisi olan Gümrük Birliği Anlaşmasının, günümüz ihtiyaçlarına cevap vermediğini belirterek, “Gümrük Birliği’nin hayata geçtiği 19 yıllık süreye baktığımızda artık Gümrük Birliği’nde revizyona ihtiyaç olduğu yadsınamaz bir gerçektir” dedi.

Avrupa Birliği ve Küresel Araştırmalar Derneği (ABKAD) tarafından Hilton Otel’de düzenlenen “Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin Derinleştirilmesi” başlıklı panele, AB Bakanlığı Müsteşarı Soysal, AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yücel, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Stefano Manservisi, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

AB Bakanlığı Müsteşarı Soysal, Gümrük Birliği’nin Türkiye-AB ilişkilerinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek “Gümrük Birliği ülkemizde sanayinin gelişmesine katkıda bulunmuş, rekabet gücümüzü arttırmış ve başta AB olmak üzere ihracatımızın yapısını derinden etkilemiştir” diye konuştu.

Türkiye’nin 1980’lerin başı itibariyle kapalı ekonomiden çıkmasında kilometre taşı olan Gümrük Birliği Anlaşmasının revizyona ihtiyacı olduğunu belirten Soysal, Dünya Bankası tarafından yürütülen çalışmaların, bu ihtiyacı kapsamlı bir analizle ortaya koyduğunu söyledi.

Soysal, Gümrük Birliği Anlaşmasının kapsamının belirlendiği dönemlerde Türkiye’nin henüz gelişmekte olan bir ülke olduğunu ancak anlaşmanın son 10 yılda, ekonomik performansını üst düzeye taşıyan Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak kaldığını savundu ve “Gümrük Birliği hem Türkiye hem de AB açısından beklentileri karşılamaktan uzak bir hale gelmiştir” dedi.

Gümrük Birliği’nin yapısal sıkıntılarının giderilmemesi halinde mevcut sorunların kapsamlı problemlere dönüşebileceğini dile getiren Soysal, bu çerçevede Gümrük Birliği Anlaşmasının revize edilerek güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Soysal, “Bu güçlendirmenin başarılı olması tabi ki Gümrük Birliği’nin yapısı ve işleyişinin iyileştirilmesinden geçmektedir. Türkiye’nin tam üyeliği için bir sıçrama tahtası olarak tasarlanan ve AB ilişkilerinde önemli bir dönüm noktası olan Gümrük Birliği, AB ile ekonomik ilişkilerimiz bakımından da önemli bir anlam taşımaktadır” değerlendirmesini yaptı.

Soysal, “Gümrük Birliği, ülkemizde sanayinin gelişmesine katkıda bulunmuş rekabet gücümüzü arttırmış ve başta AB olmak üzere ihracatımızın yapısını derinden etkilemiştir ancak Gümrük Birliği’nin hayata geçtiği 19 yıllık süreye baktığımızda artık Gümrük Birliği’nde revizyona ihtiyaç olduğu yadsınamaz bir gerçektir” dedi.

Açılış konuşmasını yapan ABKAD Başkanı Belgin Akçay ise derneğin ilk faaliyeti olarak düzenledikleri panelin amacının, Türkiye-AB ilişkilerinde Gümrük Birliği’nin yerini ve rolünü ortaya koymak olduğunu söyledi. Akçay ayrıca, Dünya Bankası tarafından hazırlana raporda, temel bulguların yanında Türkiye’nin görüşünü de kamuoyuna sunmak istediklerini kaydetti.

Akçay, ABKAD derneği olarak Türk halkını AB konusunda doğru bilgilendirmeyi ve halkın AB’ye olan bilgi eksikliğinden kaynaklanan kuşkularını gidermeyi amaçladıklarını belirtti.