CSDVI/017 sayılı “Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyaloğun Güçlendirilmesi” Projesi

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyalogunun Desteklenmesi Hibe Programı (CSD-VI) kapsamında yer alan, CSD-VI/017 numaralı “Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyalogun Güçlendirilmesi (‘Strengthening Dialogue between the EU and Turkey in the Area of Migration and Security’)” Projesinin başvurusu, merkezi Belçika’da olan “Avrupa İçin Diyalog (‘Dialogue for Europe-DfE’)” tarafından yapılmış olup, AB ve Küresel Araştırmalar Derneği (ABKAD) ise proje ortağı olarak belirlenmiştir.

“Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyalogun Güçlendirilmesi” Projesinin genel amacı; AB müktesebatının özellikle ‘’Bilgi Toplumu ve Medya”, “Adalet, Özgürlük ve Güvenlik”, “Dış İlişkiler”, “Dış, Güvenlik ve Savunma Politikası” başlıkları paralelinde AB ve Türkiye arasında diyalogun güçlenmesine katkıda bulunmaktır. Proje; sivil toplum kuruluşları (STK), akademisyenler ve politika yapıcılar arasında göç ve güvenlik alanında işbirliğinin artırılması, AB ve Türkiye’de medyada farkındalık yaratılmasını da amaçlamaktadır. Ayrıca proje, hem AB ve Türkiye’de göçle ilgili algının değiştirilmesi, hem de göçün nedenleri ve etkileri hakkındaki bilgi açığını kapatmak amacını da üstlenmektedir.

Proje kapsamında; Avrupa Parlamentosunda, STK ve medya temsilcilerinin de katılacağı bir konferans düzenlenecek, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Türk Delegeler arasında bir toplantı gerçekleştirilecek, Avrupa medyasında göçün olumlu yönleri hakkında farkındalık yaratmak amacıyla bir “Basın Brifingi” düzenlenecek ve daha sonra ortak zorluklarla yüzleşmek için olası işbirliği yolları tartışılacaktır. 

Ayrıca, Ankara’da TBMM, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü gibi kurumlara saha ziyareti yapılacaktır. Yine, “Brüksel Özgür Üniversitesi (‘Université Libre de Bruxelles ULB’)” veya “Avrupa Koleji’nden (‘College of Europe’)” en az bir ana konuşmacının katıldığı AB ve Türkiye arasındaki göç alanında işbirliği konusunda bir konferans düzenlenecektir. 

Proje kapsamında, “AB ile Türkiye Arasında Güvenlik Alanında İşbirliği Yolları‘’ temasıyla Avrupa Parlamentosu üyeleri, politika yapıcılar, sivil toplum ve medya temsilcileri mevcut güvenlik sorunlarını belirlemek, bunları ele almak ve birlikte çalışmanın yollarını araştırmak için bir araya gelecek ve basın toplantısı düzenlenecektir. Güvenlik ve savunma alanında AB ile Türkiye arasındaki işbirliği düzeyini geliştirmek amacıyla dış politika ve güvenlik uzmanları bir araya getirilirken, öğrenciler arasında da bir münazara organize edilecektir.

10 Şubat 2022 - Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi’den İletişim konusunda Kıdemli Danışman Sayın Steven Everts ile Görüşme
Sivil Toplum Diyaloğu (VI) çerçevesinde sürdürülen “Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyaloğun Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında ABKAD delegeleri, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi’den İletişim konusunda Kıdemli Danışman Sayın Steven Everts ile AB Dış İşleri ve Güvenliği Yüksek Temsilcisi Josep Borell’in öncelikleri ve AB’nin dış politikalarını istişare etmek üzere bir toplantı gerçekleştirdiler.
 
9 Şubat 2022 - Brüksel Basın Kulübü'nde Düzenlenen Güvenlik Konulu Konferans
Sivil Toplum Diyaloğu (VI) çerçevesinde sürdürülen “Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyaloğun Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında Brüksel Basın Kulübü’nde düzenlenen konferansta, ABKAD Üyesi Büyükelçi (E) Sayın Selim Kuneralp, Avrupa Birliği’nden Dış Politika Analisti Sayın Amanda Paul ve Avisa Kıdemli Siyasi Danışmanı Sayın Koert Debeuf’un yanı sıra TOBB ETÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Haldun Yalçınkaya, ortak güvenlik sorunları ve işbirliği yolları üzerine konuşmalarını yaptılar.
9 Şubat 2022 - Progresif İttifak Sosyalistler ve Demokratlar Partisi AP Üyesi ve Türkiye Raportörü Sayın Nacho Sanchez Amor ile Toplantı
Sivil Toplum Diyaloğu (VI) çerçevesinde sürdürülen “Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyaloğun Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında ABKAD heyeti, Progresif İttifak Sosyalistler ve Demokratlar Partisi AP Üyesi ve Türkiye Raportörü Sayın Nacho Sanchez Amor ile bir araya geldiler. Heyetimizi kabul ettiği için Sayın Nacho Sanchez Amor’a teşekkür ederiz.
 
8 Şubat 2022 - Avrupa Komisyonu Türkiye Masası Şefi Bernard Brunet ile Toplantı
Sivil Toplum Diyaloğu (VI) çerçevesinde sürdürülen “Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyaloğun Güçlendirilmesi” projesi kapsamında, Avrupa Komisyonu Türkiye Masası Şefi Bernard Brunet, ABKAD heyeti ile bir araya geldi.
 
8 Şubat 2022 - CSD VI/017 “Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyalogun Güçlendirilmesi” Projesi Kapsamında Brüksel'de Gerçekleştirilen Ağ Kurma Yemeği
Sivil Toplum Diyaloğu (VI) çerçevesinde sürdürülen “Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyaloğun Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında ABKAD heyeti akşam yemeğinde; Türkiye’nin AB Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sayın Mehmet Kemal Bozay, AB-Türkiye Dostluk Grubu Genel Sekreteri Sayın İpek Tekdemir Rupp, AB Komisyonu Ekonomik ve Finansal İlişkiler Yöneticisi Sayın Dirk Verbeken, AP Dış İlişkiler Komitesi Yöneticisi Sayın Arttu Makipaa, IPEX Programında Koordinatör Sayın Calin Racoti ve AB Dış İlişkiler Servisi Yöneticisi Sayın Ausra Rakstelyte ile bir araya geldiler.
 
10 Aralık 2021 - CSD VI/017 “Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyalogun Güçlendirilmesi” Projesi Kapsamında Heyetimizin Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı Kabulü
Sivil Toplum Diyalogu (VI) çerçevesinde sürdürülen “Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyalogun Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında ABKAD Yönetim Kurulu Başkan’ı Sayın Murat Kavalalı, DfE Başkanı Sayın Eli Hadzhieva, Dış Politika Analisti Sayın Amanda Paul, EUobserver Baş Editörü Sayın Koert Debeuf ve European Neighborhood Council Direktörü Sayın Samuel Vesterbye AB Başkanlığı’nı ziyaret ederek Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ve Proje Uygulama Daire Başkanı Sayın Hakan Atik ile olası AB ve Türkiye işbirliği yolları üzerine bir toplantı gerçekleştirdiler. Heyetimizi kabul ettiği için Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı’ya müteşekkiriz.
 
10 Aralık 2021 - TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde Konferans
Sivil Toplum Diyalogu (VI) çerçevesinde sürdürülen “Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyalogun Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde bir konferans düzenlendi. Açılış konuşmasını Sayın Prof. Dr. Tuğrul Arat’ın, moderatörlüğünü ise Büyükelçi Sayın Bozkurt Aran’ın yaptığı konferansta TOBB ETÜ akademisyenlerinden Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Haldun Yalçınkaya, Sayın Dr. İdil Çetin, Dialogue For Europe heyetinden Dış Politika Analisti Sayın Amanda Paul ve EUobserver Baş Editörü Sayın Koert Debeuf, Göç ve Güvenlik Politikaları ve Türkiye AB İlişkileri üzerine konuşmalarını yaptılar, konukların sorularını yanıtladılar.
 
9 Aralık 2021 - ATAUM'da Yuvarlak Masa Toplantısı
Sivil Toplum Diyalogu (VI) çerçevesinde sürdürülen “Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyalogun Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında, Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (ATAUM) Müdürü Doç. Dr. Sayın İlke Sayın’ın açış konuşması ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sayın Hatice Yazgan Moderatörlüğünde; Dialogue for Europe heyetinden Dış Politika Analisti Sayın Amanda Paul ve ENC Başkanı Sayın Samuel Vesterbye ve Ankara Üniversitesi akademisyenleri; Sayın Sayın Dr. Neva Övünç Öztürk ve Sayın Dr. Buket Ökten Sipahioğlu ile Göç ve Güvenlik konularında AB ve Türkiye arasında işbirliği yolları üzerine bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi. Bizlere bu imkanı sağlayan ATAUM yönetimine, bizlere ayırdığı vakit ve verdiği destek için Sayın Dr. Feza Sencer Çörtoğlu’na teşekkür ederiz.
 
9 Aralık 2021 - AB Başkanlığı’da Proje Uygulama Daire Başkanı Sayın Hakan Atik ve , Siyasi İşler ve Katılım Daireleri ile Toplantı
Sivil Toplum Diyalogu (VI) çerçevesinde sürdürülen “Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyalogun Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında ABKAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Kavalalı, Dış Politika Analisti Sayın Amanda Paul ve ENC Başkanı Sayın Samuel Vesterbye, Göç ve Güvenlik konularında karşılıklı bilgi alışverişi yapmak adına AB Başkanlığı’da Proje Uygulama Daire Başkanı Sayın Hakan Atik, Siyasi İşler ve Katılım Daireleri uzmanlarını ziyaret ederek bir toplantı gerçekleştirdiler. AB Başkanlığı’na, Sayın Hakan Atik’e, Siyasi İşler ve Katılım Dairelerine teşekkür ederiz.
 
8 Aralık 2021 - Sabancı Üniversitesi Akademisyenleri ile Bilgi Alışverişi Amaçlı Toplantı
15 Ekim 2021 CSD VI/017 “Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyalogun Güçlendirilmesi” “Belçika’da Göç” faaliyetinin son ayağında ABKAD delegeleri; Büyükelçi Sayın Selim Küneralp ve Genel Sekreterimiz Sayın Doç. Dr. Hatice Yazgan, Vrije Universiteit Brussel’de (VUB) düzenlenen panelde konuşmalarını yaptılar.
 
15 Ekim 2021 - Vrije Universiteit Brussel’de (VUB) Panel
15 Ekim 2021 CSD VI/017 “Göç ve Güvenlik Alanında AB ve Türkiye Arasındaki Diyalogun Güçlendirilmesi” “Belçika’da Göç” faaliyetinin son ayağında ABKAD delegeleri; Büyükelçi Sayın Selim Küneralp ve Genel Sekreterimiz Sayın Doç. Dr. Hatice Yazgan, Vrije Universiteit Brussel’de (VUB) düzenlenen panelde konuşmalarını yaptılar.
 
14 Ekim 2021 - Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi’nde (EEAS) Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Thomas Frellesen ve Avrupa Komisyonu Göç ve İçişleri’nde Göç Yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Beate Gminder ile görüşmeler
14 Ekim 2021 CSD VI/017 “Göç ve Güvenlik için Diyalog” Projesi kapsamında ABKAD delegeleri; Büyükelçi Sayın Selim Küneralp, Başkanımız Sayın Murat Kavalalı, Başkan Yardımcımız Sayın Can Baydarol ve Genel Sekreterimiz Sayın Doç. Dr. Hatice Yazgan, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi’nde (EEAS) Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Thomas Frellesen ile göç ve güvenlik üzerine temaslarda bulundular.
Bu görüşmeden sonra delegelerimiz, Avrupa Komisyonu Göç ve İçişleri’nde Göç Yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Beate Gminder ile görüştüler.
13 Ekim 2021 - Brüksel Press Club’ta Konferans
13 Ekim 2021 CSD VI/017 “Göç ve Güvenlik için Diyalog” Projesi kapsamında düzenlenen, Avrupa Parlamentosu Üyesi Sayın İlhan Küçük’ün katıldığı Brüksel Press Club’taki konferansta; derneğimiz adına Büyükelçi Sayın Selim Küneralp “AB-Türkiye İlişkilerinde Fırsatlar ve Zorluklar” üzerine, Genel Sekreterimiz Sayın Doç. Dr. Hatice Yazgan ise “Türkiye’de Göçün Evrimi ve Sığınmacıların Yerinden Edilmesinin Türkiye-AB arasındaki Göç Diyaloğuna Etkisi” üzerine konuşmalarını yaptılar.
Daha sonra Avrupa Parlamentosu’nu ziyaret eden delegelerimiz, AP Üyesi Sayın Dietmar Köster ve AP Üyesi Sayın İsmail Ertuğ ile ayrı ayrı bir araya geldiler.
12 Ekim 2021 - Türkiye’nin Avrupa Birliği Daimî Temsilciliği’nde Büyükelçi Sayın Mehmet Kemal Bozay’ı Ziyaret
12 Ekim 2021 CSD VI/017 “Göç ve Güvenlik için Diyalog” Projesi kapsamında Brüksel’e giden ABKAD delegeleri; Büyükelçi Sayın Selim Küneralp, Başkanımız Sayın Murat Kavalalı, Başkan Yardımcımız Sayın Can Baydarol ve Genel Sekreterimiz Sayın Doç. Dr. Hatice Yazgan, Avrupa Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürlüğü Birim Başkan Yardımcısı Sayın Kateryzna Marzec ile görüştüler.Bilahere heyetimiz, Türkiye’nin Avrupa Birliği Daimî Temsilciliği’nde Büyükelçi Sayın Mehmet Kemal Bozay’ı ziyaret ettiler.

Politika Önerileri ve Konferans Çıktıları

Türkçe

Politika Önerileri ve Konferans Çıktıları

İngilizce

Politika Önerileri ve Konferans Çıktıları

Fransızca

“Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Avrupa Birliği ve Küresel Araştırmalar Derneği (ABKAD) sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.”